10 narzędzi, które poprawią produktywność Twoich pracowników

10 narzędzi, które poprawią produktywność Twoich pracowników

Przeszło Ci kiedyś przez myśl, że Twoja firma mogłaby mieć więcej zleceń, gdyby tylko lepiej zorganizować pracę i poprawić jej efektywność? Myślisz o tym, że czasami ciężko jest zaplanować zadania i komunikować się w zespole? A może chciałbyś mieć więcej czasu, bo ciągle masz wrażenie, że mija on zdecydowanie zbyt szybko? Niestety, każdy z nas ma tyle samo czasu i akurat z tym nie da się nic zrobić. Można jednak spróbować zacząć lepiej wykorzystywać ten czas.

Internet oferuje sporo narzędzi, które służą właśnie do tego, aby ułatwić nam zarządzanie projektami. Co prawda narzędzia nie zrobią za nas wszystkiego, ale na pewno pomogą lepiej odnaleźć się w nawale codziennych obowiązków. A im lepiej będzie się układało zespołowe planowanie zadań i efektywne wykorzystanie czasu, tym większa szansa na to, że przychody firmy będą rosnąć.

Jesteś więc ciekawy, jakie aplikacje warto wykorzystywać, aby ułatwić pracę sobie i swoim pracownikom? Poznaj 10 narzędzi, które pomogą poprawić efektywność w zespole.

Toggl

Toggl to aplikacja, która pozwala zmierzyć czas potrzebny do wykonania danej czynności. Wystarczy wpisać nazwę zadania, a potem kliknąć „Start”, aby zacząć mierzyć czas. Istnieje również możliwość, aby ręcznie wpisać, ile minut czy godzin zajęło nam wykonanie konkretnej czynności. Cała historia zadań wyświetla się w panelu wraz z czasem wykonywania. Możliwe jest także generowanie prostych i czytelnych raportów w przeglądarce, co pozwala na monitorowanie swojej efektywności. Dodatkowo narzędzie umożliwia katalogowanie zadań i tagowanie ich, co przydaje się wtedy, gdy pracujemy jednocześnie nad kilkoma projektami.

Asana i Trello

To narzędzia, które pomagają zarządzać pracą zespołu, komunikować się ze sobą oraz planować zadania. Pozwalają tworzyć projekty, przydzielać zadania członkom zespołu, wyznaczać terminy ich wykonania, a także dyskutować na ich temat. W jaki sposób to może pomóc? Wszystkie informacje dotyczące projektu znajdują się w jednym miejscu, więc Ty i Twój zespół nie tracicie tyle czasu szukanie materiałów. Wszystkie informacje są aktualizowane natychmiast i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Nozbe

Jest to aplikacja zwiększająca produktywność. Pozwala na tworzenie swojej listy zadań, więc jest idealna dla osób, które mają wiele na głowie i chcą ze wszystkim zdążyć lub po prostu lubią mieć gdzieś zapisane to, co jeszcze zostało im do zrobienia. Nozbe jest zainspirowane metodą „Getting Things Done” (czyli po polsku „doprowadzanie roboty do końca”), która polega na pozbyciu się z umysłu zadań przez zapisanie ich, a następnie na rozbiciu ich na mniejsze, łatwe do wykonania zadania.

Calendly

To narzędzie służy z kolei do umawiania spotkań online, a więc pomaga zarządzać swoim kalendarzem. Korzystając z Calendly możesz ustalić sobie dni i godziny, w których masz czas na to, aby spotkać się lub porozmawiać przez telefon z klientami. Gdy już odpowiednio skonfigurujesz swój grafik, wystarczy, że zostawisz odpowiedni link na swojej stronie. Wtedy zainteresowane osoby będą mogły sprawdzić, kiedy jesteś dostępny i umówić się z Tobą po zaznaczeniu odpowiedniego dnia i godziny.

Lucidchart i Draw.io

Są to narzędzia, dzięki którym w bardzo prosty sposób można stworzyć przeróżne diagramy – od całkiem prostych po znacznie bardziej skomplikowane. Schematy to często bardzo dobry i prosty sposób na to, aby szybko przedstawić jakąś myśl, proces, procedurę albo w atrakcyjny dla oka sposób pokazać jakieś dane.

Canva

To aplikacja, która pozwala na szybkie edytowanie zdjęć i tworzenie grafik, na przykład w celu wstawienia ich potem na media społecznościowe. Największą jego zaletą jest to, że do jego używania nie potrzeba mieć wcale specjalnych umiejętności graficznych – projektowanie odbywa się poprzez przeciąganie i upuszczanie odpowiednich elementów. Narzędzie to oferuje kilkadziesiąt tysięcy szablonów, którymi można ozdobić zdjęcia i grafiki tak, aby wyglądały profesjonalnie. Canva w wersji dla firm ma również możliwość zespołowego projektowania i edycji grafik.

StayFocusd i SelfControl

Oba narzędzia pozwalają na zablokowanie dostępu do niektórych stron na określony czas – a wszystko w imię tego, aby chociaż przez chwilę być produktywnym. Decydujesz, jakie strony chcesz zablokować i ustawiasz czas, przez który nie chcesz mieć dostępu do rozpraszaczy uwagi.

Forest

Forest to aplikacja, która na określony przez nas czas blokuje inne, ustalone wcześniej aplikacje w telefonie. Jak blokuje? Dla przykładu – postanawiasz sobie, że przez kolejnych 30 minut zajmujesz się niczym innym, jak tylko efektywną pracą. W tym czasie na ekranie Twojego smartfona rośnie cyfrowe drzewko. Jeśli wytrzymasz 30 minut bez włączania zakazanych aplikacji – drzewo wyrośnie, jeśli nie wytrzymasz – zabijasz je. Za drzewa dostajesz monety, za monety możesz kupić nowe gatunki drzew… i tak dalej. Forest używa elementów grywalizacji, czyli wprowadza do życia mechanizmy znane z gier komputerowych po to, aby zmobilizować do określonego działania.

Skitch

Skitch daje możliwość robienia szybkich zrzutów ekranu. Posiada także wygodną funkcję “Przeciągnij mnie”, która pomaga od razu zapisać plik na pulpicie, szybko załączyć go do wiadomości e-mail lub opublikować w mediach społecznościowych.

Feedly

Feedly jest narzędziem, które gromadzi wpisy z wybranych przez Ciebie serwisów. Aplikacja umożliwia tworzenie grup tematycznych, do których mają trafiać treści. Jakie są zalety? Nie tracisz czasu na błądzenie po Internecie – w jednej aplikacji dostajesz posegregowane artykuły z wybranych wcześniej stron.

Narzędzi, które mają ułatwić pracę, jest całe mnóstwo – kluczem do sukcesu jest znaleźć te, z którymi faktycznie się zaprzyjaźnimy i będą nam pomagały efektywniej wykorzystywać czas. Korzystasz z jakiegoś wymienionego tutaj narzędzia? A może artykuł skłonił Cię do tego, żeby któreś z nich wypróbować?